Wycinka drzewa
Określenie wycinka drzew obejmuje jedynie usunięcie naziemnej części drzew bądź krzewów bez usuwania pnia oraz układu korzeniowego.
Redukcja korony drzewa
Zabieg polegający na zmniejszeniu korony drzewa. W zabiegu tym skracane są zarówno boczne gałęzie jak i czubek drzewa, tak aby nadać koronie kształt kulisty lub eliptyczny. Prawidłowo wykonany zabieg zgodnie z polskim prawem dopuszcza zmniejszenie korony drzewa do 25% masy aparatu asymilacyjnego (Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw). Zabieg ten poprawia statykę drzewa, obniża środek ciężkości (zmniejsza się ryzyko wywrócenia się drzewa podczas silnych wiatrów) oraz zwiększa ilość dochodzącego światła do podstawy drzew.
Prześwietlenie korony drzewa
Zabieg polegający na usunięciu części drobniejszych gałęzi wewnątrz korony, w przypadku jej nadmiernego zagęszczenia (często wykonywany dla gatunków o zwartej i gęstej koronie, takich jak lipa, klony, graby, buki).
Frezowanie pni
Frezowanie pni jest procesem skrawania materiału korzeni i pni zarówno wystających ponad powierzchnię ziemi, jak i części ukrytej pod gruntem. Proces frezowania odbywa się poprzez kilkukrotne najeżdżanie pionowymi piłami, w które wyposażone są ciężkie maszyny służące do frezowania. Poszczególne frezy, czyli najechania piłą zbierają część materiału pni i mielą je na trociny.
Dzięki temu pień szybko się rozkłada, a trociny mogą być wtórnie wykorzystane.
Dzięki usunięciu wystającej ponad poziom gruntu części pnia zyskujemy dodatkowe miejsce do wykorzystania, a pień nie stanowi niepożądanej przeszkody terenowej.
Sekcyjne usuwanie drzew
metoda alpinistyczna
Polega na stopniowym (najczęściej rozpoczynanym od dołu) usuwaniu gałęzi, a następnie usuwaniu pnia od góry. W skrajnych, trudnych przypadkach (cmentarze, drzewa rosnące
nad szklarniami, zabytkami itp.) każda gałąź lub konar dodatkowo przywiązywana jest liną do drzewa i powoli, pod pełną kontrolą spuszczana do ziemi tak, aby nie uszkodzić
obiektów znajdujących się pod koroną drzewa.
Karczowanie
Od wycinki drzew, karczowanie różni się tym, że części podziemne roślin także zostają skutecznie usunięte. Podstawowa różnica pomiędzy wycinaniem a karczowaniem, dotyczy układu korzeniowego roślin. W przypadku karczowania pozbywamy się części podziemnych. Jeżeli miejsce po drzewie lub krzewie ma być zagospodarowane, korzenie muszą być wykopane, a ubytki ziemi w tym miejscu zastąpione glebą, nawiezioną z innego miejsca. Termin ten dotyczy również usuwania korzeni po wcześniejszej wycince.
Karpina
To drewno części podziemnej drzewa wraz z pniakiem pozostałym po ścięciu
Zrębkowanie gałęzi
Służy do tego celu rębak, który szatkuje materiał na bardzo drobne fragmenty — są one zwykle dość płaskie i maja 2–3 cm długości, co znacznie podnosi stopień kompresji. W wyniku zrębkowania otrzymujemy materiał zwany zrębką, którą można wykorzystać do celów opałowych lub do ozdabiania terenów zielonych, ogrodów, parków, skutecznie zastępując korę drzewną.
Obowiązujące przepisy
Informacje prawne znajdują się na stronie biznes.gov.pl: Link